Zmazanie dát – záchrana dát

Aj pri zmazaní dát nie je nič stratené.

Aj technicky neznalý užívateľ počítača vie, že dáta sa uchovávajú na disku. Keď sa na obrazovke – zvyčajne v najnevhodnejšej chvíli – objaví, že súbor nebol nájdený, mnohí ľudia sú na pokraji infarktu.

˝Hoci sú v mnohých prípadoch dáta obnoviteľné, majitelia počítačov často pokračujú v práci a neraz si pokazia aj to málo, čo im ešte ostalo, ˝ vraví na úvod rozhovoru Ing. Miroslav Ferianc (37), riaditeľ bratislavskej firmy Macrofer, ktorá je jednou z mála firiem na Slovensku zameraných na záchranu dát na poškodených diskoch.

Čo je najčastejšou príčinou porúch diskov ?

– Neopatrné, náhodné alebo úmyselné zmazanie dát, preformátovanie diskov, dôsledok vírusov, havárie operačných systémov, ale aj živelné pohromy. Hľadanie stratených dát niekedy pripomína technickú detektívku.

Boli ste svedkom plaču kvôli zmazaniu dát na disku ?

– Jedna staršia pani z Bratislavy robila na počítači účtovníctvo pre desať firiem a údaje nezálohovala. Niekoľko dní pred odovzdaním daňového priznania sa jej pri poškodení disku znehodnotili údaje. Namiesto toho, aby počítač vypla, celý deň ho stále nezmyselne zapínala v nádeji, že raz ˝naskočí˝. Práve viacnásobným zapínaním si spôsobila ešte viac porúch. Napriek jej plaču sa nepodarilo všetky jej údaje zachrániť.

Ktoré poruchy diskov priniesli užívateľom problémy ?

– Všetky. Spomínam si na prípad vodárenského závodu z východného Slovenska, kde po poruche disku nevedeli, kto koľko vody v regióne minul. V hoteli na severnom Slovensku naraz ˝odišli¨dva disky a pokým sa dáta neobnovili, prevádzka hotela zastala, pretože všetky údaje mali iba v počítači.

Hľadáte niekedy stratené dáta, na ktorých napríklad tím ľudí pracuje aj pol roka?

– Nedávno som opravoval disk firmy  z okresného mesta na západnom Slovensku. Boli na ňom údaje, ktoré získal technik pri poldňových energetických odstávkach veľkých podnikov po celom Slovensku. Povedal, že údaje nemajú veľkú cenu, ale keby ich mal ísť znova získať, že by ho možno vyhlásili aj za nenormálneho.

A smiešna príhoda ?

– Zákazníkov, ktorým sa z diskov stratili údaje, veľmi do smiechu nie je. Ale spomínam si na jedného študenta, ktorý si súbory nezalohoval a trikrát som mu hľadal súbory na disku. Po tretej návšteve si uvedomil, že radšej si mohol kúpiť disk a súbory zálohovať.

Prečo je u nás veľmi málo firiem, ktoré obnovujú dáta na diskoch ?

– Predávať počítače je jednoduchšie ako hľadať stratené dáta na poškodených diskoch. Stane sa, že po desiatkách hodím práce nielenže nezarobím, ale z pohľadu zákazníka utrpím aj fiasko, pretože musím priznať, že som neuspel. Mnohí majitelia počítačov si totiž myslia, že sa dajú zachrániť dáta pri všetkých poruchách.

Záchrana disku sa dá prirovnať k nemocničnej operácii. Spomínate si na takýto prípad ?

– Z jednej Košickej lekárne v Košiciach poslali poškodený disk v piatok popoludní. S obnovou dát som musel začať okamžite, pretože lekáraň pracovala nepretržite. Prvé výsledky prišli až neskoro večer. Dáta sme posielali cez Internet do mesta na východnom Slovensku tvorcovi programu a od neho do lekárne. V sobotu ráno už lekáreň mohla vydávať lieky.

Pri záchrane údajov máte možnosť vidieť rozličné údaje, kroré si firmy strážia. Dôverujú Vám ?

– Áno, inak by s poškodenými diskami neprišli. Pri hľadaní údajov pre banky podpisujem, že neprezradím bankové tajomstvo. Kredit firmy mi nedovoľuje, aby som nejaké cudzie a dôverné dáta niekomu prezradil. Čo najrýchlejšie získanie dát si vyžaduje toľko času, že väčšinou ma nezaujíma, čo obsahujú.

Obnova dát z HDD v MACROFER:

Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát z HDD už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát na disku.