Záchrana dát z disku HDD

Práve „bežní“ používatelia majú často sklon sa v prípade straty dát spoliehať na vlastné sily a poškodený pevný disk si „opraviť“ sami. Vo väčšine prípadov títo používatelia konajú s dobrým úmyslom a dokonca
veria, že pred tým ako poškodený disk zveria firme na záchranu dát, tak jej pomôžu. Opak je pravdou. Takýto zásah do disku vo väčšine prípadov vedie k neodvratnej strate dát. Jedná sa napríklad o otvorenie disku, prípadne jeho oobnova-dat-z-hddpakované spúšťanie. Napríklad po páde disku je nebezpečné jeho znovuzapínanie – v takýchto prípadoch nevedia pomôcť ani firmy na záchranu dát – data recovery.

Na druhej strane, firemní zákazníci reagujú vo väčšine prípadov správne. Kontaktuje nás priamo zástupca firmy či administrátor, aké kroky má vykonať po strate dát, aby zabezpečil najvyššiu pravdepodobnosť obnovy dát. Po skontaktovaní zabezpečíme bezpečnú prepravu až ku nám do firmy a začneme so záchranou dát.

Laborátorium záchrany dát Macrofer v Bratislave poskytuje bezplatnú analýzu pevného disku HDD či iného pamäťového média. To nám umožňuje určiť čo najpresnejšie čas záchrany dát ale hlavnu cenu obnovy. Po schválení všetkých podmienok sa začne realizovať záchrana dát

Firme Macrofer sa počas svojej 20-ročnej histórie podarilo zachrániť niekoľko tisíc pevných diskov HDD a iných pamäťových médií. Zachraňujeme dáta z diskov značiek Seagate, Western Digital/WD, Hitachi, Toshiba alebo Samsung.

hlavy na hdd western digital seagateVykonávame záchranu dát z týchto pevných diskov HDD:

  • typ rozhrania: SATA (Serial ATA), ATA (IDE), EIDE, SCSI, SAS, ale aj Fibre-Channel
  • disk z PC či notebooku, ale aj RAID pole (RAID0, RAID1, RAID5, RAID6, RAID10)
  • od výrobcov: Hitachi, IBM, Western Digital, Seagate, Toshiba, Samsung, Fujitsu, ExcelStor, Conner

Poškodený pevný disk? Je potrebná záchrana dát? Tipy od Macrofer:

1. Čo viedlo k strate dát? Je nutná obnova?

Skúste si spomenúť, čo sa stalo pred stratou dát. Kedy naposledy ešte pevný disk HDD fungoval? Čo sa medzitým stalo (napr. búrka, potopa, buchnutie na stôl)?

2. Áno, je prirodzená ľudská vlastnosť po stratení dát disk najprv sám prezrieť, či pripojiť. Kedy sa to nesmie?

Existujú prípady po vymazaní dát, kedy sa môže bez obáv disk znova k počítaču pripojiť. V iných prípadoch, ak sa na pevnom disku nachádzajú dôležité dáta, zaniesť do priamo do špecializovanej firmy na záchranu dát. Typické prípady, keď treba brať stratu dát vážne a nepokúšať sa o záchranu dát sám:head swap zachrana suborov a dat

  • cvakanie
  • klikanie
  • škrípanie
  • šúchanie hláv

Toto sú vážne prejavy značného poškodenia magnetického povrchu disku

Vyššie spomenuté sú rizikové prípady, keď vlastné pokusy o záchranu dát môžu viesť k úplnej strate dát. Nezabúdajte pri tom, že magnetické platne disku sa točia rýchlosťou 4500 – 15000 otáčok za minútu. To je dosť rýchlo. Hlavy z týchto médií čítajú bez kontaktu s platňami. Netreba vysvetľovať, že pri „čudných“ zvukoch sa hlavy dotýkajú platní, čo pri opätovanom spustení, môže šancu na obnovu dát znížiť.

3. Jednajte proaktívnezachrana dat a obnova dat

Ihneď nás kontaktujte. Pokým neuvidíte zachránené dáta všetko je bezplatne. Napíšte nám, povieme Vám, či sa dajú dáta zachrániť a koľko to bude stáť. Máte nejaké otázky? Neviete presne, čo máte spraviť? Žiadny problém. Zavolajte nám alebo napíšte na info@macrofer.sk

4. Aká je cena a náklady obnovy dát?

Vo všeobecnosti platí, čím je záchrana dát rýchlejšie uskutočnená, tým je drahšia. Ďalšie informácie nájdete v sekcii Cenník.

5. Na koho sa mám obrátiť o záchranu dát? Firiem na obnovu súborov je veľa.

Firiem na záchranu dát je na Slovensku a v Českej republike veľmi veľa. Vo väčšine prípadov vykonávajú veľa iných činností a popri tom aj obnovujú dáta. Ak pripoja disk k počítaču a nejaký softvér im nezafunguje, tak obnova dát z disku klienta končí. Častokrát nám tieto firmy prinášajú takéto disky. Sme úspešní, ale niekedy len kvôli rôznym pokusom na disku obnova dát nie je možná.

Firma MACROFER – záchrana dát sa činnosti data recovery venuje viac ako 20 rokov. Po školení v USA a predchádzajúcim skúsenostiam v oblasti IT sa stala lídrom v tejto oblasti na Slovensku. Všetky činnosti spojené so záchranou dát sa vykonávajú výhradne na Slovensku a to v laboratóriu v Bratislave.