Záchrana dát z SSD disku naberá na popularite. Solid-State disky sú stále viac obľúbenejšie medzi užívateľmi hlavne vďaka vysokej rýchlosti čítania/zápisu, ale hlavne odolnosti voči pádom a nárazom. Napriek tomu sa SSD disky kazia, hoci závady, ktoré sa vyskytujú sú úplne odlišné od pevných diskov HDD. MACROFER ponúka možnosť záchrany dát z SSD disku bez ohľadu na to, či je logicky alebo fyzicky poškodený.
Náklady a cena obnovy dát z SSD disku
Cenu záchrany dát z SSD vo všeobecnosti určuje kapacita SSD disku a časová náročnosť celej operácie, teda skutočný čas potrebný na získanie dát.
2 možnosti poškodenia SSD disku:
- Logické – zmazanie dát, poškodenie partície, napadnutie vírusom, preformátovaný SSD disk
- Fyzické – poškodený firmware, poškodené pamäťové bunky, strata napätia, nerozpoznanie v BIOSe
Typický signál fyzického poškodenia je, že SSD disk nie je v počítači/notebooku detekovaný v BIOSe alebo operačným systémom. V týchto prípadoch sa vo väčšine prípadov jedná o poškodený micro-controller SSD disku. Keď SSD disk nie je vôbec detekovaný, alebo nesprávnou kapacitou, je akýkoľvek pokus o záchranu dát v domácom prostredí úplne zbytočný. SSD disk nie je detekovaný žiadnym známym software na záchranu dát. Moderné SSD disky, špeciálne tie so vstavanými NAND-Flash čipmi sú aj pre skúsených eletrotechnikov bez adekvátnych hardvérových riešení pomerne vzdialené.
Vo firme Macrofer sa snažíme byť vždy o krok ďalej a pri obnove dát z SSD sa pokúšame SSD disk upraviť do pôvodného stavu, tak, že aj po záchrane dát je možné SSD disk vyreklamovať. V tomto procese je vo väčšine prípadov nutné odletovať NAND-Flash pamäte a prelomiť šifrovaný algoritmus.
Je záchrana dát z SSD harddisku naozaj možná? Kazia sa vôbec?
Obnova dát z SSD sa dá vo väčšine krát uskutočniť. Odpoveď je áno na obe otázky. Vo firme Macrofer sa inžinieri stále viac stretávajú aj s pokazenými ssd diskami a ich následnou obnovou. Poruchy na týchto flash diskoch sú ale úplne odlišné od klasických pevných diskov HDD. SSD disk na rozdiel od pevných diskov pozostáva iba z elektronických komponentov. Toto je hlavný dôvod, prečo SSD disky dosahujú oveľa vyššiu rýchlosť čítania a zápisu a dobu odozvy. Preto sú častokrát nasadené aj v RAID poliach, či v klasických PC, aby radikálne zvýšili výkon počítača.
Na obnovu dát z SSD disku nie je potrebné nejaké špeciálne vybavenie, ako napríklad zariadenie na vytvorenie bezprašného priestoru. Napriek tomu, pri obnove/záchrane dát z SSD treba počítať aj so zložitejšími hardvéromi prípadmi, pri ktorých je často potrebné prelomiť kryptovanie disku. To je hlavný faktor, ktorý obnovu dát z SSD veľmi komplikuje, no určite nerobí nemožnou. Stretli sme sa aj s takýmito prípadmi a bolo ich možné úspešne vyriešiť.
Kazia sa SSD disky tak často, ako napríklad obyčajné pevné disky?
Áno. Stretávame sa so záchranou dát z SSD diskov často, na to, ako málo sú na Slovensku rozšírené – v porovnaní s pevnými diskami. Samozrejme, postupné zväčšovanie podielu SSD diskov na trhu ovplyvňuje aj množstvo užívateľov, ktorí stratili svoje dáta úložené na nich.
Stretli sme sa zatiaľ s výrobcami SSD od týchto firiem: Intel, OCZ, Kingston, Samsung, Plextor, Corsair, A-Data, Crucial, Patriot, Transcend, SanDisk, Verbatim, PNY.
Výrobcovia SSD diskov a možné poruchy:
|
|
|
|
|
Časté chyby na SSD diskoch:
- SSD disk je poškodený
- SSD nie je rozpoznaný BIOSom počítača
- Samsung SSD disk sa už neukazuje
- Disk SSD ukazuje nesprávnu kapacitu
- SSD médium neukazuje sériové číslo
- Poškodenie firmware pri Samsung SSD diskoch
- Operačný systém ukazuje, že SSD treba neformátovať
- CRC chyba na SSD disku
- E/A chyba pri pripojení SSD
Čo je to vlastne SSD disk?
Solid state drive (mechanika s nepohyblivým médiom) alebo SSD alebo SSD disk je zariadenie pre ukladanie dát, ktoré pre záznam využíva zvyčajne statické pamäte typu SRAM (výnimkou sú SSD s pamäťami DRAM). SSD emuluje rozhranie pevného disku, čím ho ľahko nahradí vo väčšine aplikácií. Disk SSD neobsahuje pohyblivé časti, je preto mechanicky odolnejší voči nárazom, úplne nehlučný, s porovnateľnou prístupovou dobou, bez mechanických latencií, s menšími rozmermi a váhou avšak doteraz zvyčajne aj s nižšou úložnou kapacitou. SSD disky sa začali využívať hlavne v netbookoch a notebookoch, hoci (2009) sú podstatne drahšie na jednotku kapacity než pevné disky. S trvalým poklesom cien polovodičových pamätí, ale hlavne pre svoje mechanické a rozmerové vlastnosti je predpoklad, že v budúcnosti nahradia (hlavne 2.5″ a menšie) pevné disky.
Väčšina výrobcov SSD používa statické flash pamäte. Tieto pamäte (známe aj ako flash disky), nevyžadujú pre uchovanie informácie napájanie. SSD sa často vyrábajú v štandardných diskových formátoch (1.8″, 2,5″ a 3.5″). Dátový obsah zachovávajú aj pri výpadku napätia. SSD sú pomalšie ako pamäte DRAM (a dokonca sú pomalšie (2009) aj ako tradičné HDD pre veľké súbory) – čo ale kompenzujú zanedbateľnou dobou prístupu.