Western Digital dokončil prevzatie firmy SanDisk

Na poli úložných zariadení došlo k dokončeniu veľkého spojenia. Známy a renomovaný výrobca diskov Western Digital dokončil prevzatie známeho a nemenej renomovaného výrobcu elektronických (tj. Nemechanických) úložísk SanDisk.

Hodnota nákupu je 19 miliárd dolárov. Western Digital vyrábajúce pevné disky tak rozširuje portfólio svojich produktov najmä o SSD, pamäťové karty a flash disky, ktoré vyrába SanDisk. Na trhu úložných zariadení tak vzniká oveľa výraznejšie hráč, než boli obe spoločnosti samostatne. Na prevzatie sa pracovalo dlhšiu dobu a teraz bolo dokončené, keď ju posvätil americký protimonopolný regulátor.

SanDisk si ponecháva svoje meno, čo už je zrejmé z jeho webových stránok, kde je uvedené „SanDisk – a Western Digital brand“. Je to úplne logické rozhodnutie, pretože ide o silnú a dobre zavedenú značku. Teraz už je otázkou stratégie Western Digital, ako bude spojenie úspešné. Vzhľadom k úspešnosti a renomé oboch značiek sa však dá očakávať, že sa im bude dariť aj dohromady v jednom tíme.

Čo to urobí s trhom úložných zariadení? Zatiaľ si musíme počkať, ako budú reagovať konkurenčné hráči. Je celkom možné, že sa v reakcii na toto spojenie dočkáme podobných krokov u konkurencie. Trebárs niečo podobné urobí ďalšie harddiskový velikán Seagate, ktorý bol a je hlavným konkurentom Western Digital na poli pevných diskov.

V oblasti nemechanických elektronických úložísk zostávajú významnými hráčmi treba Samsung a Intel, ktoré si len tak určite nikto nekúpi, alebo napríklad Adata, Kingston, OCZ a Transcend, ktorých prevzatie by už mohlo vyzerať o niečo reálnejšie. Každopádne sa nebudem čudovať, ak dôjde k ďalším spojením, pretože trh nemechanických úložísk je pomerne roztrieštený a dá sa povedať, že priamo volá po ďalších akvizíciách.

Dá sa predpokladať, že aj na poli SSD, pamäťových kariet a flash diskov dôjde k situácii, že zostane len niekoľko dominantných hráčov, ako je tomu dnes v oblasti pevných diskov. Významným faktorom, ktorý by mohol prispieť k takej konsolidácii trhu, je postupný presun záujmu zákazníkov od pevných diskov k SSD v úlohe primárnych (systémových) úložísk.

Tiež je možné, že k ďalšiemu spájanie aspoň zatiaľ nedôjde. V praxi totiž môžeme pozorovať ako existenciu minimá veľkých hráčov v oblastiach, ako sú procesory, grafické karty, alebo pevné disky, tak existenciu viacero významných hráčov napríklad v oblasti operačných pamätí (hoci výrobcov polovodičových súčiastok pre pamäte je zrejme menej).

Zdroj: Western Digital

http://www.svethardware.cz/western-digital-prevzal-sandisk/42343

Obnova dát z HDD v MACROFER:

Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát z HDD už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát na disku.