Western Digital (WD) začína predávať 8TB disky: Sú plnené héliom

Spoločnosť Western Digital Corporation oznámila, že na našom trhu začne ponúkať až 8TB pevné disky, ktoré využívajú už známu technológiu HelioSeal. Tie prídu hneď v niekoľkých rôznych verziách aj produktoch. Akých teda?

Aktuálne máme možnosť si na našom trhu zaobstarať až 6TB pevné disky značky WD a napríklad taký model WD60EZRX (rada Green) nás príde na cca 7000 Sk, zatiaľ čo jeho 5TB verzie WD50EZRX príde na cca 5500 Sk. Otázka je, koľko budú stáť nové 8TB modely, ktoré prídu v troch verziách, a to WD Purple, Red a Red Pro. Určené tak budú predovšetkým pre NAS, kamerové bezpečnostné systémy a vôbec pre úložisko dát určená pre náročnejších zákazníkov. V klasických desktopových verziách sa ich nedočkáme, teda aspoň zatiaľ.

Nové modely budú uvoľnené na trh niekedy v prvej polovici tohto roka, čiže presný dátum spomenuté nebolo. Pôjde jednak o samotnej pevné disky WD Red, WD Red Pre a WD Purple a potom tiež o produktovej rady My Cloud (My Cloud, My Cloud Mirror, My Cloud EX2 Ultra), My Book (My Book, My Book for Mac, My Book Duo a My Book Pro), ktoré ich budú využívať. Kľúčovou technológiou je teda HelioSeal, čiže plnenie vnútorného priestoru disku héliom, vďaka čomu sa znižujú trecie sily, čo umožnilo vtesnané jednej extra platne.

Externé disky a úložisko   

  • My Book / My Book for Mac – pre úplné zálohovanie a ukladanie dát
  • My Book Duo / My Book Pro – úložisko s dvoma diskami sľubujúci vysoký výkon, kompletné zálohovanie a ukladanie dát s konektivitou USB či Thunderbolt a kapacitou až 16 TB (RAID 0)
  • My Cloud / My Cloud Mirror – osobné cloud
  • My Cloud EX2 Ultra – osobné cloudové úložisko vybavené dvoma diskami pre profesionálov
Interné pevné disky
  • WD Purple – HDD pre nepretržitú 24/7 prevádzku bezpečnostných kamerových systémov až s 8 diskami a signálom z max. 32 kamier
  • WD Red – disk pre osobné a domácno NAS a pre NAS malých firiem a podnikov
  • WD Red Pre – pevný disk pre NAS malých firiem a podnikov v triede enterprise zameraný na spoľahlivosť a výkon

Čo sa týka My Book a My Book for Mac 8 TB, tie by mali byť dostupné najskôr, teda v priebehu niekoľkých dní. Na ostatné novinky si ešte počkáme.

Zdroj: http://www.wdc.com/en/

Obnova dát z HDD Western Digital v MACROFER:

Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát z HDD už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát na disku.