Ako dlho trvá, pokým stratím dáta alebo sa mi pokazí disk?

Otázka:

Viem, pevný disk sa dokáže pokaziť, ale ako dlho trvá, pokým sa to stane? Vydržia dlhšie, ak ich nebudem tak často používať? Dajú sa potom aj zachrániť dáta?

Ďakujem za odpoveď,

Peter

 

Odpoveď:

Milý Peter,

existuje množstvo dobrých otázok, toto je jedna z nich. V skutočnosti sa pýtaš, ako dlho vydržia pevné disky, pokým sa nepokazia, keď ich používa bežný užívateľ, ako keby bol zabalený v krabici. Poďme sa na to pozrieť.

Normálne používanie

Každý pevný disk, ktorý sa používa je v skutočnosti časovaná bomba. Buďme úprimný: Otázka nie je, či sa pevný disk pokazí, ale kedy a či dokážeš túto udalosť stále ďalej odkladať. Ak partíš ku štastným ľudom, disk sa pokazí hneď po kúpe, keď tam nemáš nahratých príliš veľa dát. Ak partíš ku druhej skupine, disk zlyhá po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch, keď už je na ňom uložených dosť veľa dát a jediná nádej ktorú máš, je tvoja záloha. Existuje ale ešte záchrana dát. 🙂

Priemerný čas „života“ disku v počítači záleží podľa toho, či to je klasický pevný disk HDD alebo SSD. Tu sú základné informácie a približná doba, ktorú dokáže disk HDD prežiť:

  • Pevné disky: Klasické pevné disky (tiež známe ako HDD), ktoré zvyčajne nájdete v stolových počítačov a niektorých lacnejších prenosných počítačoch – notebookoch, často zlyhajú skôr, pretože používajú pohyblivé mechanické časti. Priemerná životnosť pevného disku závisí od mnohých faktorov, ako je značka, typ, veľkosť a rozhranie, ale v priemere to sú asi štyri roky. Online datacentrum Backblaze spravil štatistiku diskov v ich servroch, a zistil, asi 80% z nich prežilo po dobu štyroch rokov. Samozrejme, dôležité je vedieť, či tých 20% sa pokazilo skôr, alebo v treťom roku používania. Podobne aj značka disku, ktorú používate, robí rozdiel. Napríklad Seagate sa kazil oveľa častejšie ako disky Western Digital alebo Hitachi. Môžete sa pozrieť na štatistiky na všetkých viac ako 41.000 diskov, ale skrátka, aby ste si boli naozaj istý, že disk je funkčný a nehrozí strata dát, sledujte SMART záznamy.
  • Solid State Drive: SSD, ktoré sa stali veľmi populárne v notebookoch a stolových počítačoch kvôli vysokým rýchlostiam čítaniam. Môžete počuť ľudí ktorí hovoria, že musíte byť opatrní, pretože SSD majú obmedzený počet čítaní a zápisov. V skutočnosti, obyčajný SSD vlastne može vydržať naozaj dlho pri bežnom používaní. TechReport známa SSD vytrvalostná skúška nám ukázala, že mnoho z týchto obáv je prehnaná, a dokonca aj obyčajné SSD podarilo prežiť písanie a čítanie viac ako 700TB dát. Tieto jednotky zvyčajne prichádzajú so zárukou troch až päť rokov, a výrobcovia predpokladajú, budete zapisovať 20GB-40 GB za deň. To znamená, že sa dostať k tej 700TB hranici, by ste museli urobiť, 40GB každý deň na 17.500 dní, alebo 50 rokov. To neznamená, že by ste sa mali začať „týrať“ disk, a to tiež neznamená, že SSD nezlyhá kvôli iným veciam, ale ak sa bojíte, že SSD zlyhá kvôli veľa zapísaným dátam, tak nie.

Samozrejme, že sú všetko priemerné údaje. Vaše skúsenosti sa môžu líšiť, a môžete mať úžasný, ale veľmi starý disk, ktorý vydrží večne alebo USB externý disk, ktorý sa pokazí po vybalení z krabice. To je dôvod, prečo je dôležité, aby vaše dáta boli zálohované. Okrem toho, držte sa dôveryhodných značiek s dlhou zárukou.

Zdroj: http://lifehacker.com/how-long-will-my-hard-drives-really-last-1700405627

 

Obnova dát v MACROFER:

Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát z HDD už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát na disku.