Samsung predstavuje prvý BGA SSD disk: 1500 MB/s a malé rozmery

V posledných rokoch SSD disky vo formáte M.2 výrazne zmenšili plochu zaberajúcu harddiskom, stačí napríklad spomenúť ultrabooky. Do nich by sa klasický disk v žiadnom prípade nezmestil. Tak ako sa ale zmenšujú a stenšujú počítače, je tlak aj na M.2 SSD disky, aby boli ešte menšie. Solid-state-disky v BGA formáte sú ešte o poznanie menšie ako M.2 disky.Samsung je nielen výrobca smartphonov, ale tiež sa stará o výrobu jednotlivých súčastí, čipov a pamäťových modulov. Zatiaľ poslednou z inovácií, z pohľadu mobilných pamätí, sú pamäťové čipy UFS 2.0, ktoré sú použité v modeloch rady Galaxy S6 a Galaxy S7. Tieto pamäťové moduly sa vyznačujú vysokými rýchlosťami pre sekvenčné čítanie (až 350 MB / s) a zápis (150 MB / s), nová generácia čipu v Galaxy S7 a S7 Edge vie naviac komunikovať aj s microSD kartou.

Na konferencii Samsung SSD Forum v Japonsku však Samsung ukázal ešte zaujímavejšiu budúcnosť mobilných úložísk. Samsung tu prvýkrát ukázal svoj nový BGA (Ball Grid Array) SSD čip s produktovým označením PM971. A zatiaľ čo bežné „veľké“ SSD disky využívajú usporiadanie PGA (Pin Grid Array), BGA ponúkne väčšiu hustotu spojov v jednom čipe.
To znamená, že sa vo smartphonoch a tabletoch čoskoro dočkáme miniatúrnych pamäťových čipov s obrími kapacitami, pričom vďaka ich zmenšeniu bude v útrobách telefónu viac miesta na ďalšie súčiastky, napr. pre batériu. Modul PM971 je tak v skutočnosti menší, než SD karta, vyrábať sa bude v kapacitách 128, 256 a 512 GB.

Rýchlosť sekvenčného čítania je udávaná až 1 500 MB / s, sekvenčny zápis má prebiehať až rýchlosťou 600 MB / s. Tieto hodnoty môžeme tiež vyjadriť náhodným čítaním (190 tisíc IOPS) a náhodným zápisom (150 tisíc IOPS). Nový pamäťový modul by sa mal v budúcnosti objaviť v high-end smartfónoch a tabletoch od Samsungu. Ako dlho ale budeme čakať na jeho integráciu do komerčne predávaných mobilných zariadení, je zatiaľ veľkou neznámou.

Zdroj: http://samsungmania.mobilmania.cz/bleskovky/budoucnost-mobilnich-pameti-ssd-cip-s-rychlosti-cteni-az-1-500-mb/s/sc-310-a-1333921?mobiredir=0

Obnova dát z HDD v MACROFER:

Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát z HDD už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát na disku.

Cena obnovy dát z SSD

Záchrana dát z SSD (logické/hardvérové poškodenie) po konzultácii