Samsung začína predávať 16TB SSD disk

Na výstave CES Samsung ukázal nové 15.36TB SSD s modelovým označením PM1633a. Je optimalizované pre dátové centrá, firmy, podniky. Bude sa používať hlavne na vysokofrekvenčné burzové operácie. 5. marca oznámil, že začína zasielať klientom tento nový model.záchrana dát z ssd disku

Teraz už vieme viac o PM1633a ako sme vedeli v Januári. Disk používa SAS rozhranie (Serial Attached SCSI) a obsahuje 512 NAND čipov v 2,5″ škatuľke. Toto sa podarilo hlavne kvôli 2 veciam. SSD používa tretiu generáciu čipov 3D NAND (V-NAND), ktorá ukladá polia NAND bunky do 48 vrstiev.

Potom sa spojí týchto 16 vrstiev na vytvorenie NAND celku s kapacitou 512 GB. Potom sa zoberie 32 z týchto celkov, spoja sa do celku na PCB a SSD s kapacitou 16 TB je vytvorené. Tento SSD disk prekonáva asi všetky hranice, ktoré sme za posledné roky videli.

Samsung nezverejnil ešte veľa informácií o kontroléri disku, ale dokáže pravdepodobne čítať náhodne 200 000 IOPS a zápis 32 000 IOPS. Sekvenčný zápis a čítanie prekonáva 1200 MB/s. Kontrolér SSD disku podporuje 12Gbps SAS rozhranie a dodáva 16 GB DRAM ako cache. SSD DRAM sú pomerne známe, no väčšina z nich je kapacity približne 256 MB a 512 MB. 16 GB je ale primeraná kapacite SSD disku. Samsung takisto potrvdil, že SSD disk dokáže vydržať zápis celý deň, je to 16TB zápisu každý deň. Samsung nezverejnil záručné podmienky, ale trvdí, že NAND pamäte disku PM1633a sú 2x a 10x odolnejšie ako typycké MLC/TLC pamäte.

SSD disk nebude lacný. Podľa Samsungu použil viacero technológií na nový disk. Nie sú známe ešte žiadne informácie o cene, no nie je pravdepodobne určený pre tých, ktorí sa pýtajú na cenu. 🙂 Disky predtým mali cenu okolo 1000 dolárov za 1TB, preto sa bude disk pohybovať v rozmedzí 5000 – 8000 dolárov.

SSD disky tohoto typu sa však nebudú rozširovať medzi používateľov. 3D NAND kapacita disku sa musí náramne zvýšiť, aby sa disk mohol predávať za cenu určené bežných používateľom. Nič to nemení na fakte, že Samsung vytvoril najkompaktnejší SSD v porovnaní s tými, ktoré sme doteraz videli.

Zdroj: http://www.extremetech.com/extreme/224088-behold-the-nandstrocity-samsung-now-shipping-monster-16tb-ssd

Obnova dát z HDD v MACROFER:

Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát z HDD už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát na disku.

Cena obnovy dát z SSD

Záchrana dát z SSD (logické/hardvérové poškodenie) po konzultácii