Seagate predstavilo PCIe x16 SSD s rýchlosťou šírky pásma 10GB/s na Open Compute Summite

The Open Compute Summit je každoročné stretnutie ľudí zaoberajúcich sa budúcnosťou dátových centier. Tieto stretnutia sú založené na 4 roky starom Open Compute Projecte, ktorý predstavuje platformu na stretávanie sa odborníkov z oblasti data centrier a predstavenie nových produktov. Tento rok predstavil Seagate SSD založené na PCI Express schopnom prenášať dáta až do rýchlosti 10GB/s (týka sa to rýchlosti sekvenčného čítania).

Tento nový SSD disk bude používať NVMe protokol, ale nebolo zverejnených ešte veľa údajov týkajúcich sa napríklad, čo napája tento SSD disk. Anandtech spravil hĺbkovú recenziu architektúry disku a zistil, že disk používa 4-cestný PCI Express s kontrolermi Nytro XM1440.

„Je dôležité povedať našim partnerom, keď sme dosiahli dôležitý prelom v oblasti ukladania dát.“, povedal Kent Smith, senior director marketingu flash divízie Seagateu. Tohototýždenný Open Compute Summit je ideálnou príležitosťou potvrdiť firmu Seagate ako lídra v oblasti flash technológií a výkonu PCIe.

Otázka teraz znie, či budeme vidieť takéto SSD disky a takouto rýchlosťou a kapacitou aj pre bežných používateľov. Predpokladáme, že áno, no kontroléry diskov musia byť odolnejšie a technológia 3D NAND sa musí stať rozšírenejšou. Seagate zachrana dat

Pevné disky (harddisky) existujú už dekády, no stále existuje značný rozdiel medzi obyčajných diskami s otáčkami 5400 RPM a 7200 RPM a firemnými diskami s otáčkami 10 000 alebo 15 000 RPM. Je pravdou, že SSD disky spôsobili, že bežní užívatelia sa o harddisky už ani nezaujímajú. Jediný Western Digital dokázal ponúknuť bežným užívateľom 10,000 RPM VelociRaptor. Bežní užívatelia by ani nepocítili výrazný rozdiel v prechode z bežného SSD disku na nový s rýchlosťou 10GB/s v porovnaní s 500-600MB/s. Ak chce niekto výrazne zvýšiť celkovú rýchlosť svojho systému, mal by vymeniť svoj starý harddisk za nový SSD disk.

Postupne sa začnú objavovať aj nové riešenia od Intel: Intel’s Optane, ktoré by priniesli takisto revolúciu v ukladaní dát. V súčasnosti sa bežní výrobcovia budú sústreďovať na zvýšenie kapacity SSD diskov určených pre bežných užívateľov.

Zdroj: http://www.extremetech.com/extreme/224428-seagate-unveils-pcie-x16-ssd-with-10gbs-bandwidth-at-open-compute-summit

Obnova dát v MACROFER:

Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát.