Seagate je naďalej líder HAMR technológie zápisu dát

Stále je väčší dopyt po úložiskách dát, Seagate chce preto zaujať pozíciu lídra v oblasti technológie zápisu dát pevných diskov a priniesť na trh čo najväčšiu kapacitu HDD a ich spoľahlivosť.

Seagate pracuje na technológii heat assisted magnetic recording (HAMR), inak povedané zápis/čítanie sa asistencie tepla už od konca 90-tych rokov. Od tejto doby sme tu mali viacero míľnikov vo výrobe spoľahlivých čítačov povrchu (reč nie je o hlavách, len o ich konci, ktorý sa priamo „dotýka“ média), vysokokapacitných HAMR médií alebo nájdenie spôsobu, ako implantovať laser do „hláv“, ktoré sú menšie ako zrnko piesku.

Seagate plánuje nejakým svojim zákazníkom poslať prvé vzroky HAMR diskov a ich produkcia by sa mala začať ešte pred koncom dekády. Uvidíme, čo z toho bude.

Čo na to MACROFER?

V MACROFER naďalej sledujeme aktuálne trendy a hneď, keď sa dozvieme nejakú aktualitu budeme Vás včas informovať. Tieto technológie sme zatiaľ nevideli v praxi, nevieme aký budú mať dosah na užívateľa.

Kľúčové je líderstvo v nových technológiách

Seagate verí, že táto nová technológia je už schopná prevádzky a je možné už vyrábať prvé produkty. Tvrdí ale aj, že zostáva veľa výziev a je treba veľa driny a tvrdej práce. Seagate je pripravený presadiť túto novú technológiu na trh a dosiahnuť cieľ 20 terabajtov v roku 2020. Tvrdí aj, že má najlepších inžinierov na svete.

9. Novembra 2010 Seagate s 12 ďalšími členmi založili skupinu Advanced Storage Technology Consortium (ASTC). Každý rok Seagate a jej členovia prispejú určitou finančnou čiastkou do fondu na výskum nových konkurencieschopných technológií spôsobu ukladania dát.

Každý rok ASTC publikuje svoje ciele pre ďalšie roky a sústreďuje sa hlavne na podporu univerzít. Aktuálne ciele sa dajú nájsť na stránke IDEMA.

Aké sú technologické trendy?

Ako ukazujú ciele na ďalšie roky, Seagate sa zameriava hlavne na rozvoj perpendicular magnetic recording, s tým, že predstaví disky (HDD) plnené héliom, ďalej na shingled magnetic recording.

Približne okolo roku 2018/2019 sa objavia prvé HAMR disky na trhu. HAMR HDD ponúknu kapacitu 16 TB a viac vo forme 3,5″.

Ak sa bude vyvíjať technológia HAMR a všetko pôjde podľa plánu ASTC, v ďalšej dekáde sa dožijeme 50 TB. V tomto momente bude potrebné skombinovať technológiu HAMR s bit-patterned technológiou. Táto skombinovaná technológia má názov heated dot magnetic recording (HDMR) a možné s ňou dosiahnuť v budúcnosti aj kapacitu 100 TB.

Seagate sa už teší na novú HDMR technológiu a všetky druhy nových výziev týkajúcich sa neukojiteľného dopytu po lacných, spoľahlivých možnostiach spôsobu ukladania dát. My mu v tom držíme palce.

Zdroj: http://blog.seagate.com/business/seagate-continues-to-lead-as-hamr-technology-advances/

 

Obnova dát v MACROFER:

Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát.