HGST – WD predstavilo 14TB disk Ultrastar DC HC530 určený pre firmy

SSD disky sú síce rýchle, ale pomer kapacity a ich ceny je stále dosť nepriaznivý. Preto pre podnikové nasadenie ponúka spoločnosť HGST tradičné pevné disky s vysokou kapacitou. Poslednou novinkou je Western Digital 14TB Ultrastar DC HC530.

Pevné disky pomaly uvoľňujú pozíciu oveľa rýchlejším diskom typu SSD, avšak pri požiadavkách na vysokú kapacitu za priaznivú cenu vedú stále pevné disky. Citeľné to môže byť predovšetkým u dátových centier, kde je takýchto diskov naozaj veľké množstvo. Pre toto použitie predstavila spoločnosť HGST (teraz patriaci pod Western Digital) nový pevný disk Ultrastar DC HC530. Jeho kapacita predstavuje veľmi vysokých 14 TB, pričom využíva tradičné magnetický záznam CMR a nie napr. SMR. Napriek tomu sú tu technológie pre zrýchlenie záznamu a zvýšenie presnosti zapisovacích hláv. Hustota záznamu dosahuje hodnoty až 904 Gbit na štvorcový palec a využitá je aj technológia HelioSeal.

Disk sa bude ponúkať v SATA 6Gbps aj SAS 12Gbps rozhraní. Maximálna prenosová rýchlosť disku ale bude pochopiteľne nižšia, má dosahovať 255 MiB / s (resp. 267 MB / s). Priemerná latencia je 4,16 ms, seek time má potom hodnotu 7,5 ms. Disk sa otáča 7200krát za minútu a je vybavený obrovským 512MB bufferom.

Zdroj: betanews.com, hgst.com svethardware.cz

Obnova dát z HDD v MACROFER:

Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát z HDD už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát na disku.