Dnes si už azda len málokto vie predstaviť prácu bez počítača, internetu a dát. Každý z nás vyprodukuje denne dáta, ktoré potrebuje v nejakej forme používať aj v budúcnosti, a preto si kladie otázku, ako najspoľahlivejšie uložiť dáta, aby nedošlo k ich strate.
Pozrime sa na niektoré médiá a zálohovacie zariadenia inak, ako býva zvykom. Štatistika poruchovosti bola odpozorovaná na vzorke asi 5000 kusov médií rôznych modelov a výrobcov za dlhšie obdobie.
Pevný disk HDD je najčastejšie používané médium. Faktory, ktoré môžu najviac ovplyvniť spoľahlivosť disku, sú dané priamo výrobcom, ide napríklad o konštrukčné vyhotovenie pasívneho chladenia disku. Masívnejšia mechanika disku lepšie akumuluje vznikajúce teplo a odvádza ho do okolia, čím znižuje dlhodobé teplotné namáhanie celého disku vrátane riadiacej elektroniky. Riadiaca elektronika disku s viditeľnými súčiastkami je z pohľadu spoľahlivosti výhodnejšia, lebo je zabezpečené pasívne chladenie.
Nevhodné konštrukčné riešenie možno pozorovať na niektorých diskoch umiestnených v boxoch LAN, kde nie je aktívne chladenie ventilátorom. Hlavne pri starších modeloch sa výrazne znižovala spoľahlivosť a životnosť celého disku. Viacerí výrobcovia neskôr nahradili disky modelmi GREEN so zníženým príkonom. Pri diskoch, ktoré sú použité v notebookoch, sa poruchovosť zvyšuje nedostatočným odvádzaním tepla z notebooku, prípadne nevhodným umiestnením disku v blízkosti procesora.
Na znižovanie spoľahlivosti diskov má veľký vplyv letné obdobie horúčav, keď rapídne vzrastá ich poruchovosť. Následne sa na disku objavujú oblasti zhoršeného čítania sektorov, čo môže prerásť až do úplného poškodenia a výpadku servisnej stopy. Extrémne prehriatie diskov spôsobuje stavy, pri ktorých nastáva mechanické poškodenie média. Poruchovosť narastá aj so zvýšenou prašnosťou, vlhkosťou a následnými zmenami teplôt. V priemyselných aplikáciách, kde boli väčšie odchýlky od normálu, bola zaznamená vyššia poruchovosť.
SSD disk postupne v niektorých prípadoch nahrádza klasický pevný disk. Zatiaľ je to vcelku spoľahlivé médium. Častejšie sa vyskytujú poruchy radiča, čo znamená, že dochádza k úplnému výpadku disku. Pamäťové čipy vypadávali menej často, v tom prípade dochádza k čiastkovému výpadku dát.
Kľúč USB je najrozšírenejšie prenosné médium. Jednoduchšie konštrukčne riešené kľúče USB sú málo mechanicky odolné. Aj malé mechanické alebo elektrické poškodenie a následné pripojenie do portu USB môže spôsobiť poškodenie radiča kľúča USB. Kovové modely sú výrazne spoľahlivejšie ako lacné plastové. Vyššia spoľahlivosť a odolnosť je zabezpečená pri novších monolitických modeloch.
Disk USB je najrozšírenejšie záložné externé médium. Disky v boxe USB nie sú špeciálne odolné proti otrasom a použité sú väčšinou sériovo vyrábané modely. Niektoré 2,5-palcové boxy sú konštrukčne zodolnené proti otrasom, čím je dosiahnutá vyššia spoľahlivosť celého boxu. Nie sú však odolné proti pádu na podlahu. Štatistiku poruchovosti týchto modelov zvyšuje poškodenie konektora a redukcie SATA/USB. Disky, ktoré sú umiestnené v plastových 3,5-palcových boxoch, sa viac prehrievajú. Veľmi dobrý USB odvod tepla je dosiahnutý pri hliníkových boxoch. Pri 3,5″ boxoch poruchovosť zvyšujú chyby spôsobené skratom napájacieho zdroja.
Dátové úložisko NAS si upevňuje pozíciu na trhu vďaka dostupnosti už aj v domácnostiach. Vzhľadom na to, že NAS obsahuje niekoľko diskov s variabilnou možnosťou zapojenia, je veľmi dôležitá prvotná vhodná voľba konfigurácie (najčastejšie RAID 0, 1, 10, 5). Najnižšia spoľahlivosť je v zapojeniach RAID 0 a RAID 10, kde sú dáta rozložené medzi dva disky. Lacný NAS s jedným diskom nie je bezpečné riešenie. Niektoré boxy NAS sú navrhnuté minimalisticky, medzi diskami je málo priestoru na obeh vzduchu, otvory na ventiláciu sú nedostatočné. Po určitom čase nastáva výpadok diskov z dôsledku trvalého prehrievania. Spoľahlivosť znižuje občasné zlyhanie firmvéru NAS, kde po upgrade nie je NAS funkčný.
Pamäťová karta je médium najčastejšie využívané vo fotoaparátoch a v telefónoch. Používaním kariet v extrémnych podmienkach, ako je nízka teplota, vysoká vlhkosť atď., poruchovosť výrazne stúpla. Konštrukčne jednoduchšie karty SD a micro SD sú menej odolné proti mechanickému a elektrickému poškodeniu, ktoré vzniká častejšou manipuláciou s kartou. Aj pri monolitických modeloch pamäťových kariet sa stretávame s poškodením radiča. Ide hlavne o karty micro SD. Najčastejšie praskajú karty micro SD. Staršie karty CF sú mechanicky odolnejšie, ich nevýhody sú rozmery a menšia kapacita.
Server typu RAID sa využíva ako dátové úložisko. Životnosť diskov sa výrazne znižuje pri nepretržitom používaní nevhodne nakonfigurovaného servera a nesprávne namontovaných diskov. Nedostatočná klimatizácia a chladenie sa tiež podpisujú pod nízku životnosť diskov. Disky s rozhraním SAS sú oveľa spoľahlivejšie ako klasické staršie SCSI alebo lacnejšie disky SATA. Zvýšená poruchovosť sa prejavuje aj pri krátkodobých výpadkoch napájania alebo plánovaných odstávkach servera.
Infoware – 5/6 2014
Originál: http://www.itnews.sk/2014-06-24/c163849-statistika-poruchovosti-a-spolahlivosti-medii-pouzivanych-na-zalohovanie-dat
Obnova dát z HDD v MACROFER:
Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát z HDD už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát na disku.