Hromadná žaloba sa týka interných diskov s kapacitami od 1,5 do 3 TB a tiež externých / prenosných diskov. Cituje pritom dáta ktorá vzišla zo zistení cloudové firmy Backblaze, ktorá na problém pred niekoľkými mesiacmi poukazovala. Napríklad 3TB disk Seagate u nich vykazoval trikrát vyššiu mieru zlyhania ako 3TB disk od Western Digital, resp. desaťkrát vyššia než disky od HGST (vtedy ešte divízie Hitachi).
Momentálne je celá vec v počiatku, takže nejaké reakcie zo strany Seagate sa asi čoskoro nedočkáme. Nemožno predvídať, ako táto žaloba dopadne, ale s class action lawsuit sa to často máva tak, že dôjde na nejaké mimosúdne vyrovnanie. Žaloba sa pritom opiera o to, že (marketingová) vyhlásenie Seagate o týchto diskoch boli v rozpore s povedzme reálnu životnosťou a v texte zaznievajú aj súslovie ako „neoprávnené obohatenie“ a pod.
Bežný zákazník sa ale podľa môjho zariadil adekvátne okolnostiam. Väčšinou sa asi opieral práve o tie nelichotivé grafy od Backblaze, však treba v mojom konkrétnom prípade, keď som vyberal posledné dva pevné disky, tak došlo na Samsung a nedávno potom na Toshibu (teda defacto preznačenie disk HGST). Seagate vtedy stratil moju dôveru a zo svojho okolia viem o viac takýchto prípadoch. Na druhú stranu sa iste teraz v diskusii ozve veľa z vás, ktorí majú pevné disky Seagate z uvedených generácií a ste s nimi plne spokojní. Takže nechajme na súde, nech toto rozlúskne.
Obnova dát z HDD v MACROFER:
Firma MACROFER sa zaoberá záchranou dát z HDD už viac ako 20 rokov. Za ten čas nám prešlo cez ruky viac ako 10 000 poškodených harddiskov. Prečítajte si viac o obnove dát na disku.